Bombardier NGT6 Simulator

Symulator NGT6

Symulator tramwaju NGT6 to projekt badawczo – rozwojowy pierwszego polskiego symulatora tramwaju realizowany wspólnie z Katedrą Pojazdów Szynowych i Transportu Politechniki Krakowskiej.

kabina-widok

Symulator ten składa się z realistycznej kabiny motorniczego – wybudowanej od podstaw na wzór oryginalnej – tramwaju Bombardier NGT6 Kraków. Kabina jest rzeczywista zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz dzięki czemu poza funkcją szkoleniową może służyć jako ciekawy obiekt ekspozycji multimedialnej.

Kabina może pracować w dwóch trybach. Pierwszy z nich to tryb prezentacyjny w którym wszystkie jej funkcje działają z wyłączeniem jazdy i projekcji scenerii. Takie rozwiązanie umożliwia prowadzenie szkoleń z budowy i działania poszczególnych podzespołów, gdy nie jest potrzebna symulacja jazdy. Wystarczy podłączyć ją do zasilania sieciowego 230V, aby  w pełni zapoznać się z działaniem i funkcjami rzeczywistego tramwaju od poszczególnych przycisków na pulpicie po odczucie chłodu z układu wentylacyjnego. Powyższym towarzyszą również realistyczne dźwięki dochodzące z tych samych miejsc, jak analogicznie w rzeczywistej kabinie tramwaju.

Drugi tryb pracy kabiny to już pełna jej funkcjonalność z symulacją jazdy. Przed szybą czołową oraz szybami bocznymi zamontowane są specjalne ekrany do projekcji tylnej, na których wyświetlany jest obraz scenerii jazdy. Co ważne – do symulowania jazdy wystarczą standardowe projektory multimedialne, a zastosowane ekrany projekcyjne, zapewniają odpowiednią widoczność scenerii (kontrast) zarówno przy świetle dziennym jak i w nocy.

Kabina w ramach pełnej symulacji wyposażona jest w stanowisko instruktażowo – dyspozytorskie. Ze stanowiska tego instruktor może poprzez specjalnie opracowany program instruktorski, współpracujący z programem symulacji, wpływać na jazdę tramwaju, wywołując rożnego rodzaju korzystne i niekorzystne zdarzenia jakie można spotkać w realnym ruchu miejskim.

Możliwa jest również zmiana warunków atmosferycznych, wywoływanie awarii i zakłóceń w pracy  tramwaju jak również infrastruktury. Instruktor może się też wczuć w rolę pasażera, a dzięki dwukierunkowej łączności głosowej może też jako dyspozytor ruchu nawiązywać dwukierunkową łączność głosową z prowadzącym symulator na wzór radiołączności radiotelefonicznej z rzeczywistego tramwaju.

Kabina omawianego symulatora przystosowana jest do transportu na samochodach ciężarowych z platformą samozaładowczą / wózkach widłowych. Dodatkowo jest wyposażona we własne koła umożliwiające jej przetaczanie na krótkich odległościach.

Symulator tramwaju NGT6 powstał przy współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym S.A. w Krakowie.

Aktualne informacje o symulatorze NGT6 również na stronie KPSiT PK:
http://m8.mech.pk.edu.pl/symulator

oraz na profilu Facebook:
FACEBOOK - Symulator Tramwaju NGT6

Producent symulatorów